SKLOŇOVÁNÍ PŘEJATÝCH PODSTATNÝCH JMEN

08.01.2021

Podstatná jména cizího původu se zpravidla skloňují jako slova domácí podle českých vzorů, ale jako všude i tady existují odchylky.

  • podstatná jména zakončená na souhlásku bývají rodu mužského (autor, traktor, atom, Washington ...)
  • podstatná jména zakončená na samohlásku -a nebo -e + pomnožná podstatná jména zakončená na -y nebo -e bývají rodu ženského (vzor žena nebo růže - diskuze, fyzika, Moskva, Asie, Athény ... )
  • podstatná jména zakončená na samohlásku -o bývají rodu středního (vzor město - auto, kino, tempo, Tokio)

1. problém jsou slova zakončená na -ea = KOREA, IDEA, GUINEA, NIKARAGUA, ODYSSEA, ORCHIDEA (ty mají tvary i podle ženy i podle růže)

2. problém jsou slova latinského a řeckého původu zakončená na -um a      -us jako PUBLIKUM, MUZEUM, RYTMUS, CYKLUS, v nichž tato koncovka ve 2. - 7. pádě odpadá  × TATO KONCOVKA STÁLE ČASTĚJI U NĚKTERÝCH SLOV ZŮSTÁVÁ, TAKŽE JE V POŘÁDKU cirkusu, fíkusu, citrusu, luxusu, virusu

3. problém jsou původně řecká slova zakončená na -ma jako DRAMA, TÉMA, ASTMA, KLIMA, ta mají rozšířen kmen slova ve 2. - 7. pádě o -mat- (o DRAMATU, TÉMATU, KLIMATU...)

  • vlastní jména osobní mají rod podle toho, zda je o mužskou nebo ženskou osobu

4.problém představují vlastní jména zakončená na -i/ -y (VERDI, KENNEDY), ta se skloňují podle vzoru jarní - o VERDIM, KENNEDYM)

5. problém představují vlastní jména řeckého a latinského původu zakončená na -us, - os, -es, -as (PYTHAGORAS, ARISTOTELES), v nichž tato koncovka ve 2. - 7. pádu odpadá (o PYTHAGOROVI, ARISTOTELOVI)

6. problém představují vlastní jména slovanského původu zakončená na -ij, -oj (GORKIJ, TOLSTOJ), která se skloňují podle vzoru mladý (o GORKÉM, TOLSTÉM)

7. problém jsou všechny ostatní výjimky u latinských a řeckých jmen jako je ZEUS - bez DIA, JUPITER - ber JOVA, NERO - bez NERONA, CICERO - CICERONA, ARTEMIS - ARTEMIDY, PARIS - PARIDA ...

  • NĚKTERÁ PŘEJATÁ SLOVA JSOU NESKLONNÁ , tzn. že mají stejný tvar pro všechny pády - bývají to slova zakončená na dlouhou samohlásku (KUPÉ, TURNÉ, RAGŮ) i další (KIWI, TAXI, FINÁLE)